Dubai v 5 dnech: Den 1. Downtown Dubai

Share This:

Tančící fontány ze 124. patra

Přišla jsem na to, že hodně lidí nemá o Dubaji vůbec žádnou představu nebo mylnou a přitom se Dubaj stává velmi oblíbenou destinací na dovolenou a to kvůli svému bezvadnému počasí téměř po celý rok, politické situaci i kvůli architektonickým krásám. Zkrátka je tady pořád co dělat a není se čeho bát. Setkala jsem se už s různými špatnými názory na tuto zemi, ale přes to je to moje srdcová záležitost a baví mě objevovat další a další nová místa. Dubaj mě nepřestává překvapovat, a tak se s vámi chci podělit o své zkušenosti.

Pokud se sem chcete vydat, určitě napište :)), ale hlavně jsem sestavila krátkého průvodce na 5ti denní výlet do UAE s tím nejdůležitějším, co tady navštívit, kde a za kolik…

 

Základní info

 • Měna: AED (Dirham) – 1 AED = cca 7 CZK, doporučuji vyměnit už v ČR, pár směnáren v Praze AED má (v Praze Jindřišská ulice), pokud neseženete, tak radši USD než EUR, bankovní kurzy pro výběry z bankomatu jsou také většinou dost nevýhodné).
 • V UAE je nejčastějším dopravním prostředkem taxi, dá se jim opravdu věřit, jsou kontrolované státem. cena za km je něco méně než 2 AED, nástupní 5 AED(z letistě 25 AED), minimální cena je 12 AED. Taxi tady chytíte na každém rohu, jezdí jeden za druhým nebo čekají před OC, Letištěm, hotelama… Pokud není 5 večer nebo 8 ráno.
 • Ve větším počtu lidí (4 a více) se vyplatí jet taxi spíše než hromadnou dopravou. Autobusy tady moc nefungují, naopak metro je super, ale ceny za MHD jsou za každou cestu a liší se v délce jízdy. Dubaj je rozdělena do 3 pásem a podle toho kolik pásem přejedete, tolik platíte. 1 pásmo = 3 AED, 2 pásma = 5 AED, 3 pásma = 7,5 AED (ceny se stříbrnou kartou). A je úplně jedno, jestli jedete jenom jednu zastávku nebo 5. Také jsou 2 druhy dobíjecích karet pro vás – červená a stříbrná. červená je pro turisty, kteří moc nejezdí – je levnější, ale jízdně je dražší; zatímco stříbrná je dražší, ale jízdně je levnější. Pokud se do Dubaje plánujete ještě někdy vrátit, určitě kupte stříbrnou, vydrží vám celý život.
 • Nol karičku na MHD koupíte v kterékoliv zastávce metra u okýnka nebo v automatu ‘jen červená), dobít můžete přes automat nebo zase u okýnka.
metro-map___
Mapka metra a zon. Pozor rádi přejmenovávají (prodávají) zastávky, poslední změna ještě nepromítnutá do mapky- Jebel Ali (konečná červené linky) se změnila na UAE Exchange. Oranžová linka je tramvaj – spíše turistická záležitost, má jen pár zastávek, ale vede i na mnonoray na Palmu.
 • Terminál 2 – pozor na tento terminál, pokud přilítáte SmartWings nebo FlyDubai. Neleží totiž na metru. Řeknete si, že terminál 1 a 3, které leží na metru, budou hned vedle a vy to jen přejdete, jak je to třeba u nás v ČR, ale tady je terminál 2 úplně na druhé straně a cesta trvá cca 20 min taxi. Proto doporučuji vzít z tohoto terminálu taxi (stojí hned před halou).
 • Přesto, že na mapě i potom tady na vlastní oči vypadá všechno blízko, nenechte se zmást. Pěšky nikam nedojdete, vlastní zkušenost :D, na mnoho částech chybí chodníky, nebo jsou místa opravdu hodně vzdálená. Například z metra do Dubai Mallu jdete východem z metra kolem 15min i přesto, že jsou tam jezdící chodníky. Proto se nebojte mávnoput na taxi, když už budete na konci sil nebo nebudete vědět, jak se tam dostat.

 

Might be also interested in  Dubai schedule - thinking, workout, meetings

Den 1.

Objevte ‚nej‘ krásy DownTownu

DownTown je moderní hlavní část Dubaje. Jsou tady největší chlouby země, a tak je dobré tady prohlídku města začít. Na jednom místě se nachází největší obchodní centrum světa (Dubai Mall), největší budova světa (Burj Khalifa) a největší fontána na světě (Dancing Fountain). Určitě si na tento výlet vyhradtě celý den. Obchodní centrum vás pohltí i pokud nejste fanda do nakupování, součástí tohoto obchoďáku je i obří akvárium, vodopády nebo kluziště. Je to tak obří prostor, že byste si tam mohli chodit zaběhat, už jsem tam byla několikrát a pokaždé najdu něco nového.

Doporučuji si koupit lístek nahoru na Burj Khalifu. Je možné vyjet do 124., 125. nebo 148. patra. Lístky kupte určitě dopředu nejlépe na těchto stránkách www.atthetop.ae. Podle mě bohatě stačí 124. patro, 148. je asi 3x dražší. Další rozdíl v ceně je v čase vaší návštěvy. Čas se rezervuje při koupi lístků předem, nejdražší čas je při západu slunce. Pokud chcete ušetřit, můžete koupit levnější lístek v čase kolem 4pm a na západ slunce tam počkat. Ve 124. i 125. patře můžete zůstat jak dlouho chcete. 148. patro je omezeno půlhodinkou. Pokud budete ve 124. patře je možné vyjít po schodech i do 125. patra, rozdíl ve výšce to moc není, ale výhoda je v tom, že ve vyšším patře je méně lidí a příjemnější prostředí. Je možné obejít Burj Khalifu o 360°, část je i venkovní. Jen pozor na častou ranní mlhu.

Picture5

Lístky si vyzvedněte dole přímo u vchodu do Burj Khalifa, který je z Dubai Mallu (patro LG, nejrychleji se tam dostanete pokud jdete z metra zahněte doprava při vchodu do Mallu a narazíte na velké knihkupectví, stačí ho celé projít a na jeho konci najít výtahy, které vás zavezou přímo ke vchodu do Khalify. Tato cesta je nejjednodussi a nemůžete se cestou nikde ztratit.) Tam si vyzvednete lístky, pokud Vám zbývá ještě čas, projděte si část obchoďáku nebo si dejte kafe v kavárně. Přijdtě na čas, jelikož naženou všechny se stejným časem do výtahů směrem nahoru. Mimochodem jedná se o nejrychlejší výtah na světě, na jehož stavbě se podílela také česká firma. Výtah jede do 124. parta pouze minutu, sice je vybaven speciálními srovnávacími tlakovými komorami, ale tu změnu tlaku přece jen ucítíte.

Po skončení prohlídky doporučuji sejít dolů na fontánu, jde se tam přes obchodák ale nachází se venku. Hrají každou půl hodinu od 18,00 myslím, pokaždé tančí na jinou písničku. Pro mne to nejhezčí, co Dubai má, takže určitě stojí za to vidět.

Might be also interested in  Dubai v 5 dnech: Den 2. Deira

Další venkovní atrakcí je Dubai Trolley, která jezdí jen po pár zastávkách, ale pokud se svezete večer a sednete si nahoru, budete mít nezapomenutelný výhled a krásné fotky Khalify. Trolley je zadarmo, jede asi jen 4 zastávky a pak hned zpět. Nachází se na boulvaru (před fontánou doleva).

Kolem tančící fontány jsou moc pěkné dražší restaurace s výhledem na fontánu, kde si můžete dopřát třeba steak a dobré víno za odměnu. Například Claw BBQ nebo Rivington Grill.

Pokud nestihnete Dubai Mall dopoledne, určitě se tam večer vraťte, jelikož i tam můžete najít spousty atrakcí jako třeba Ice Rink, Vodopády nebo obří Aquarium. Obrňte se trpělivostí a vemte pohodlné boty, jelikož projít celý Dubai Mall není žádná sranda, vše je ale poměrně dobře značené, a tak se s trochou vůle vždy dá všechno najít. Obchody jsou tam snad všechny, na které si vzpomenete a k tomu kino a kupa fastfoodů ale i lepších restaurací.

Pokud budete chtít stihnout všechno a ještě si i odpočinout u kafíčka a projít pár obchodů určitě si vyhraďte celý den. Zaručeně potom padnete do postele a budete spát jako mimina 😀

Picture1
Klikněte pro celou mapu Dubaje

A co nás čeká zítra? Na druhý den jsem nám naplánovala výlet na palmový ostrov a procházku po starém městě Deiře. Po těchto dvou dnech budete moci porovnat nové a staré město, jejichž krásy vás ohromí.

S láskou,

A.

 

PS: ještě pár fotek, co všechno můžete za tento den vidět :)

 

Share This:

[related_post themes="flat" id="477"]

2 thoughts on “Dubai v 5 dnech: Den 1. Downtown Dubai

 1. Ahoj Ani :) předně chválím krásné webovky a můj dotaz zní – myslíš si, že je bezpečné navštívit Burj Khalifu ve 4 měsící těhotenství?

  Děkuji za názor,

  Hanka

 2. Ahoj Any, ráda bych se v Dubaji na čas usadila, nevimm jak moc je to možné, ráda bych nějakou práci….je dobré mít vyřízenou před cestou už nebo to zvládnu až tam třeba do 2 měsíců ? dííky za info

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *